Väliaikaisen vartijan koulutus 5.4.–9.4.2027

262,00 €

Ilmoittautuminen alkaa
08.02.2027
Ilmoittautuminen päättyy
14.03.2027
Koulutus alkaa
05.04.2027
Koulutus päättyy
09.04.2027
Paikkakunta
Tampere
Kuvaus
Henkilö, joka on suorittanut Väliaikaisen vartijan koulutuksen (40 h) sekä täyttää muut lainsäädännön asettamat vaatimukset, voi poliisin hyväksynnällä toimia vartijan tehtävissä neljän kuukauden ajan.

Koulutukseen voi osallistua myös alle 18-vuotias, mutta kortin voi saada vasta kun on täyttänyt 18 vuotta. Osallistujilta edellytetään nuhteetonta taustaa.

HUOM! Jo yhden oppitunnin poissaolo estää koulutuksen hyväksytyn suorittamisen.

Koulutuksen sisältö:
- turvallisuusalan lainsäädäntö ja oikeuttamisperusteet
- vartijan toimivaltuudet, rakenteellinen suojaus ja tekninen valvonta ja poliisitoiminta
- ennaltaehkäisy ja vartijan toiminta vahinkotilanteessa, työturvallisuus ja hätäensiapu
- voimankäytön teoria

Väliaikaisen vartijan koulutuksen lopuksi on suoritettava hyväksytysti kirjallinen koe.

Väliaikaiseksi vartijaksi hyväksyntä haetaan poliisilaitokselta hyväksytysti suoritetun kurssin jälkeen.
Koulutus perustuu lakiin (1085/2015) yksityisistä turvallisuuspalveluista.
Lisätiedot koulutuksesta
Koulutus järjestetään Tredun Sammonkadun kampuksella (os. Sammonkatu 45, Tampere) maanantai–perjantai klo 8.00–16.00.

Koulutukseen otetaan 20 henkilöä.

Muutos- ja peruutusehdot
Osallistumisen peruminen tulee tehdä viimeistään seitsemän (7) päivää ennen koulutusta lähettämällä peruutusviestin sähköpostitse osoitteeseen marita.alanen@tampere.fi. Maksamasi summa palautetaan pankkitilillesi. Myöhemmin tehdyistä peruutuksista osallistumismaksua ei palauteta. Todistetuissa sairaustapauksissa maksua ei peritä. Jos peruutusta ei tehdä ollenkaan ja ilmoittautuja jättää saapumatta koulutukseen, maksua ei palauteta.
Lisätietoja antaa
Lehtori Marika Peuraniemi
s-posti marika.peuraniemi@tampere.fi
Artikelnr: 9406-2 Kategori: